Ostrożny rozwój

Na koniec ostatniego kwartału 2023 r. łączne zasoby biurowe ośmiu największych polskich miast regionalnych poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin i Szczecin) wyniosły prawie 6,67 mln mkw. W ubiegłym roku w regionach oddano do użytku prawie 280 000 mkw. nowej powierzchni biurowej w ramach 21 projektów. Największe projekty biurowe ukończone w 2023 r. to Ocean Park B i Kreo w Krakowie, Craft w Katowicach oraz Nowy Rynek E w Poznaniu. W czwartym kwartale największe projekty oddano do użytku w Krakowie (Mogilska 35 Office i The Park Kraków II) oraz w Poznaniu (nowa siedziba firmy Tetos).

Choć w nadchodzących kwartałach miasta regionalne mają prześcignąć stolicę Polski pod względem nowej podaży biurowej, regionalny pipeline deweloperski na koniec grudnia 2023 r. był o 40% niższy rok do roku. Według raportów deweloperów, w ośmiu kluczowych miastach regionalnych Polski w latach 2024-2026 planowane jest ukończenie 367 000 mkw. nowej powierzchni biurowej, podczas gdy w Warszawie jedynie 238 000 mkw.

BNP Paribas Real Estate Poland zauważa, że sytuacja na rynku jest dynamiczna, a spadająca podaż powierzchni biurowej prawdopodobnie przyspieszy uruchamianie nowych projektów. Niemniej jednak, kurczące się plany deweloperskie były jednym z kluczowych tematów kształtujących rynki biurowe miast regionalnych w 2023 roku.

Mniejsze biura, więcej udogodnień

Większość firm zmniejszyła swoje biura o około 20-30% w ciągu ostatnich dwóch do trzech lat w porównaniu do wielkości wynajmowanych biur sprzed pandemii, ponieważ wiele z nich przyjęło hybrydowe modele pracy.

"Przestrzenie biurowe uległy transformacji. Aby zachęcić pracowników do powrotu do biura, firmy coraz częściej stawiają na udogodnienia, które priorytetowo traktują dobre samopoczucie pracowników. Większość udogodnień koncentruje się na fizycznym lub psychicznym aspekcie dobrego samopoczucia i obejmuje pokoje relaksu, dostęp do świeżego powietrza i ciche przestrzenie do refleksji. Ponadto, pracownicy wracający do biura oczekują również dostępu do cateringu, usług fitness i opieki zdrowotnej w biurowcu, a także bezpłatnych posiłków", mówi Agnieszka Witkowska, Konsultant, Reprezentacja Najemcy, Dział Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Tymczasem do końca 2023 r. wskaźnik pustostanów w istniejących budynkach biurowych na ośmiu kluczowych rynkach regionalnych osiągnął rekordowy poziom. Powierzchnia dostępna do natychmiastowego wynajęcia stanowiła około 17,5% całkowitych zasobów biurowych, co oznacza wzrost o 0,2 p.p. kwartał do kwartału i aż o 2,2 p.p. rok do roku. Najwyższy wskaźnik pustostanów na poziomie 21,5% odnotowano w Katowicach, a najniższy 4,8% w Szczecinie.

"Trend wynajmowania dodatkowej powierzchni na wszelki wypadek już minął. Optymalizacja biur przełożyła się również na spadek średniej wielkości najmu, która na koniec 2023 r. wyniosła 938 mkw. wobec 996 mkw. rok wcześniej. Aktywność najemców w 2024 r. będzie zależeć od ogólnej sytuacji makroekonomicznej i planów ekspansji firm. Ponadto oczekuje się, że wiele firm skupi się na zapewnieniu zgodności z ESG" - mówi Dorota Mielke, Associate Director, Office Agency, BNP Paribas Real Estate Poland.

Z raportu dotyczącego regionalnych zasobów biurowych w czwartym kwartale 2023 r. wynika, że popyt brutto na powierzchnię biurową w okresie październik-grudzień 2023 r. wyniósł 219 100 mkw. i wzrósł o 11% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Największą aktywność najemców odnotowano w Krakowie (80 200 mkw.), Wrocławiu (43 300 mkw.) i Poznaniu (27 700 mkw.).

Analiza danych dotyczących całkowitego popytu w ubiegłym roku pokazuje, że aktywność najemców nie słabnie - w całym 2023 r. zawarto transakcje na ponad 750 000 mkw. powierzchni, co stanowi 20% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

źródło:property-forum.eu