Nowa podaż biurowa w Warszawie w całym 2023 r. prawdopodobnie nie przekroczy 70 000 mkw., najniższego poziomu w historii warszawskiego rynku, podczas gdy miasta regionalne nadal odnotowują coraz więcej ukończonych powierzchni biurowych. Wolumen powierzchni biurowej w budowie na kluczowych rynkach miast regionalnych w Polsce wyraźnie spadł - na koniec 2023 r. wyniesie około 350 000 mkw., co oznacza spadek o prawie 40% w porównaniu z 2022 r. i o prawie 70% z prawie 1,1 mln mkw. w szczytowym roku 2017.

Oczekuje się, że w 2024 r. polski rynek biurowy przekroczy poziom 13 mln mkw., a miasta regionalne prześcigną Warszawę pod względem całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej. Jednakże, z 3,33 mkw. na mieszkańca, Warszawa jest liderem pod względem nasycenia powierzchnią biurową, a za nią plasują się Katowice (2,68 mkw. na mieszkańca), Kraków (2,21 mkw. na mieszkańca) i Wrocław (2,01 mkw. na mieszkańca). Wskaźniki nasycenia w pozostałych miastach utrzymują się poniżej 1,5 mkw. na mieszkańca, a najniższe są w Szczecinie i Lublinie - odpowiednio 0,48 mkw. i 0,67 mkw. na mieszkańca.

Aktywność najemców pozostaje na stosunkowo stabilnym poziomie. Oczekuje się, że w 2023 r. całkowity popyt na dziewięciu kluczowych rynkach biurowych miast regionalnych w Polsce wyniesie około 1,5 mln mkw. i będzie porównywalny z wolumenem z 2022 r. Ze względu na dostosowanie biur do wymagań hybrydowych modeli pracy, firmy nie wynajmują już dodatkowej powierzchni na wszelki wypadek, a trwająca optymalizacja spowodowała zmniejszenie średniej wielkości transakcji. Aktywność najemców w 2024 r. będzie w dużej mierze zależeć od ogólnej sytuacji makroekonomicznej i polityki firm w zakresie ekspansji lub cięcia kosztów.

W 2023 r. poziom pustostanów w miastach regionalnych osiągnął nowy rekordowy poziom ponad 1,1 mln mkw. w istniejących budynkach biurowych, podczas gdy w Warszawie odnotowano spadek wskaźnika pustostanów, zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach. Wraz ze spowolnieniem aktywności deweloperskiej w regionach, wskaźniki pustostanów w miastach regionalnych wejdą na trajektorię spadkową w 2024 r., ale w różnych okresach w ciągu roku.

Oczekuje się, że w 2024 r. nastąpi kontynuacja i silniejszy nacisk na optymalizację, ucieczkę w kierunku jakości i zgodności z ESG. Oprócz optymalizacji biur, najemcy będą coraz częściej wybierać dobrze skomunikowane budynki biurowe o wysokich referencjach ESG w najlepszych lokalizacjach zapewniających łatwy dostęp do licznych udogodnień i usług zarówno w budynku, jak i w jego pobliżu. Dla wielu budynków, które nie spełniają tych standardów, rok 2024 będzie prawdopodobnie punktem zwrotnym w ich przyszłej roli. Będzie to rok renowacji i zmiany przeznaczenia starszych zasobów biurowych - czas pokaże.

źródło:property-forum.eu